Donatıpro™ Betonarme Donatı Çizim ve Metraj Yazılımı | Sorular ve Cevaplar

Proper

 

Bu sayfada en çok sorulan sorular ve cevaplarını toplamaya çalıştık. Sorular ve cevaplar aktegorilerine göre ayrılmıştır. Dilediğiniz kategori başlığına basarak gidebilirsiniz.

Donatıpro™ nedir?

Donatıpro™, betonarme donatı detay projelerini doğru, hızlı ve standartlara uygun çizmek, çizilen projeleri kontrole gerek olmayacak şekilde kolay revize etmek ve metrajını almak için hazırlanmış profesyonel bir AutoCAD uygulamasıdır.

Neden Donatıpro™ kullanmalıyım?

Donatıpro™, betonarme donatı detay çizimlerini, diğer yazılımların çıktılara göre çok daha hızlı ve profesyonel üretir. Çizim üzerinde yapılan revizyonlar tekrar kontrol edilmeye gerek duymaz ve metraj programına ihtiyaç duymadan otomatik metraj alır.

Donatıpro™'yu kim üretiyor?

Donatıpro™, profesyonel AutoCAD® uygulamaları alanında uzman olan Taliasoft Yazılım tarafından üretilmektedir. %100 Yerli malıdır.
TALIASOFT YAZILIM sayfasına git.

Taliasoft Yazılım kimdir?

Taliasoft Yazılım 2004 yılında Erhan ve Orhan Toker kardeşler tarafından kurulmuş, AutoCAD için özel uygulamalar geliştiren, metraj ve tasarım otomasyonu alanında uzman bir yazılım şirketidir.

Donatıpro™ yönetmeliklere uygun mudur?

Donatıpro™ çizimlerinde varsayılan proje ayarları TS500 ve deprem yönetmeliklerine uygundur. Kullanıcı proje ayarlarından dilediği değişikliliği yaparak başka ülke standartlarına da uygun hale getirilebilir.

Büromun çizim standartlarına uyum sağlayabilir mi?

Donatıpro™ tamamen özelleştirilebilir yapıya sahiptir. Katmanlar, ölçü tipleri, yazı stilleri, tablo büyüklükleri ve çizimle ilgili aklınıza gelebilecek her şey özelleştirilebilir. Böylece Donatıpro™ çizimleri şu anda ofisinizde üretilen çizimlerden ayırt edilemez.

Donatıpro™ modülleri ne demektir?

Donatıpro™ temelinde akıllı donatı nesnesi yatan modüler yapıya sahip bir AutoCAD® uygulamasıdır. Bu sayede kullanıcı sadece ihtiyacı olan modülleri satın alarak kullanabilir. İleride ihtiyaçları geliştikçe dilediği modülleri mevcut kurulumuna ekleyebilir.

Akıllı donatı nedir?

Akıllı donatı, bir betonarme donatı detay çiziminin temel parçası olan donatı elamanının, poz etiketi, boy yazıları, toplam boy ve kopya pozlar gibi tüm unsurları ile birlikte akıllı olarak davranacak şekilde tasarlanmış özel AutoCAD nesnesidir. Akıllı donatı detaylı anlatım videosunu incele...

Akıllı donatı kullanmak bana ne kazandırır?

Betonarme donatı detay projelerinde metraj ve revizyonlar çok el oyalamaktadır. Akıllı donatı nesnesi ile çizim yaptığınızda metraj ve revizyonlar için endişelenmenize gerek yoktur. Akıllı donatı kullanarak çizimlerinizde 6 ila 30 kat hız kazanırsınız. Akıllı donatı ve klasik metraj lispi hız karşılaştırmasını izleyin...

Akıllı donatı nesnesinin üzerinde hangi özellikler vardır?

Akıllı donatının üzerinde bir donatı çiziminde olması gereken tüm unsurlara ilave olarak Taliasoft Yazılım tarafından tasarlanmış bir çok özellik vardır. Bu özelliklerin yardımıyla çizimde toplu düzenlemeler, komut vermeden değişiklikler vb işlemler yapabilirsiniz.

Akıllı donatı nesnesi programlanabilir mi?

Evet. Akıllı donatı nesnesi özel (custom) bir AutoCAD® nesnesidir . COM bağlantıları standart programlama özelliklerine izin verir. Böylece .NET, VBA ya da AutoLISP kullanarak akıllı donatı nesnesini programlayabilirsiniz. Programlama kitapçığına gözatın.

Donatı nesnesi diğer programlarla uyumlu mudur?

Evet. Akıllı donatı diğer AutoCAD kullanıcılarında "Custom Object" olarak gözükmektedir. Donatı nesnesi yazılma sahip olmayan AutoCAD®'lerde görüntülenebilir, çıktı alınabilir ancak üzerinde değişiklik yapılamaz. Ayrıca GstarCAD vb. muadil yazılımlarda da görüntülenebilir.

Donatılar başka AutoCAD®'lerde gözükmüyor!

Akıllı donatı ile çizilmiş DWG dosyanız gönderdiğiniz yerde AutoCAD® olduğu halde gözükmüyorsa çözüm için, ilgili videomuzu inceleyin.

Akıllı donatı hangi AutoCAD® sürümleri ile uyumludur?

Donatıpro™ AutoCAD 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 sürümleri ile uyumludur. Geriye dönük olarak "Save As..." komutu ile en düşük AutoCAD® 2010 sürümüne kadar saklayabilirsiniz.

Akıllı donatı AutoCAD® LT ile görüntülenebilir mi?

Maalesef hayır. (Bir sonraki cevap işinize yarayabilir). AutoCAD LT ölçülendirme gibi acossiative nesneler dışında karmaşık özel nesneleri (custom objects) görüntüleyemez. Bunun yerine AutoCAD 360 hesabı ile donatı çizimlerinizi paylaşabilir, ya da DWG TruView kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili makalemizi okuyun.

Donatı nesnesi patlatılabilir mi?

Evet. Akıllı donatılarla dolu bir çizimi AutoCAD LT ya da muadili diğer CAD programları kullanan müşterilerinize patlatarak gönderebilirsiniz. Nasıl yaparım?

"Kiriş Modülü" ne işe yarar?

Kiriş Modülü, yazılım arayüzlerini kullanarak ya da MS Excel ile girdiğiniz verileri kullanarak donatı sürekliliği olan kiriş gruplarını, yönetmelik ve standartlara uygun biçimde otomatik olarak çizer. Tanıtım videosunu incele.

Kiriş datasını nasıl dolduruyoruz?

Kiriş datalarını Donatıpro™ kiriş arayüz penceresini kullanarak, EXCEL tablosundan içeri aktararak ya da ETABS(*)'tan aktararak doldurabilirsiniz. Kiriş veri girişi arayüzünü incelemek için tıklayınız.
(*) ETABS'tan aktarma modülümüz ayrı olarak geliştirilmektedir.

Kiriş modülü metraj yapar mı?

Evet. Kiriş modülü ile yaptığınız kiriş dökümünden sonra her kiriş grubu için ayrı ayrı ya da paftada topluca metraj alabilirsiniz. Kiriş modülü veya diğer modüllerle oluşturduğunuz tüm detay resimlerinden aynı tabloya ortak metraj alabilirsiniz.

Kiriş modülünde de akıllı donatı kullanılıyor mu?

Evet. Elle metraj yapmak için hazırladığımız "Metraj Modülü" hariç tüm modüllerimizde akıllı donatı kullanılır.

Kademeli kirişleri çözüyor mu?

Evet. Kiriş modülü düşey kademeli kirişleri otomatik olarak çizer. Teknikerin karar vermesi gereken plan kesit değişimi ya da hem plan hem de düşeyde kesit değişimi için özel araçlar barındırır. Böylece teknik ressam döküm almadan önce geçen/geçmeyen donatılara karar vererek çizimi otomatik yaptırır. Örnek düşey kiriş kademe detayını inceleyin.

Otomatik kesit alıyor mu?

Evet. Kiriş modülü, bir kiriş hattı boyunca dizilen kirişlerden hangilerini işaretlerseniz o kiriş kesitlerini çizimin sağ tarafına yerleştirir. Örnek kesit çizimini inceleyin.

Etriye seçenekleri neler?

Donatıpro™ TS500 standartlarına ve deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle etriye seçimini de kiriş genişliğine göre otomatik olarak yapar. Bununla birlikte etriye ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz. Ayarlarda etriye seçenekleri neler?

Çiroz çizimi yapıyor mu?

TS500 ve deprem yönetmeliklerine göre ülkemizde çiroz çizimi gereksiz olsa da, özellikle Türki Cumhuriyetler'de çiroz kullanılmaktadır. Donatıpro™ kiriş modülü bu nedenle hem yatay hem de düşey çiroz seçimine izin verir.

Metraj modülü ne işe yarıyor?

Donatıpro™ metraj modülü sadece akıllı donatı modülü ile çizdiğiniz resimlerin metrajını almaz, aynı zamanda "akıllı balon" (poz etiketi) nesnesi ile alışageldiğiniz metraj lisplerinden çok daha gelişmiş metraj yapar.

Çoklu dil desteği var mı?

Donatıpro™ metraj modülü İngilizce ve Türkçe metraj tabloları oluşturabilir. Yapısı diğer dillerin eklenmesine uygundur. Bu nedenle yakın bir gelecekte başka diller için de metraj tabloları gelecektir.

Metraj tablosu tek tip mi?

Hayır! Donatıpro™'nun içinde 10 değişik çeşit metraj tablosu vardır. Bu tabloların sayıları artırılabilir ve özelleştirilebilirler. Metraj tablosu tipleri.

Akıllı donatı kullanmadan çizdiğim donatılara da poz koyabilir miyim?

Kesinlikle! Eğer akıllı donatı kullanmak yerine poz koyarak metraj yapmak isterseniz Donatıpro™ metraj modülünü "akıllı balon" poz etiketleri koymak için de kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz demir tiplerine gözatmak isterseniz tıklayınız.

Akıllı donatı ve poz etiketlerini aynı metraj tablosunda gösterebilir miyim?

Elbette! Donatıpro™ poz koyarak ya da akıllı donatı çizerek oluşturduğunuz her demiri metraj tablosuna koyar.

STA4 Çizimlerine metraj için poz koyabilir miyim?

Kesinlikle! Donatıpro™ metraj modülü içinde STA4 etiketlerini okuyup poz etiketine dönüştüren komut mevcuttur.

Tekniker modülü ne iş yapar

Donatıpro™ tekniker modülü elle akıllı donatı çizmeye yarar. Tekniker modülü kullanarak demir tipinden bağımsız olarak 8 kola kadar sonsuz sayıda donatı çizebilir ve metrajlarını alabilirsiniz.

Tekniker modülü ile sadece akıllı donatı mı çiziliyor?

Hayır! Donatıpro™ tekniker modülü ile akıllı donatı haricinde, etriye, aralıklı donatı, değişken aralıklı donatı, çiroz, değişken boy donatı çizebilir ve bir çok çizim yardımcısına sahip olursunuz.

Tekniker modülü AutoCAD ile çizilmiş nesneleri akıllı donatıya çevirebiliyor mu?

Evet! POLYLINE ve LINE nesnelerini tek dokunuşta akıllı donatı nesnesine çevirebilir. Üstüste binmiş çizgiler, aynı yerden 0 uzunluğunda nokta vb. hatalı durumları hariç tutar.

Donatıpro™ lisans modeli nedir?

Donatıpro™ kullanıcı başına lisans modelini kullanır. Her kullanıcı için sahip olduğu modüllerin tanımlı olduğu lisans dosyası oluşturulur ve bir adet donanım kilidi verilir. Kullanıcı progamı çalıştırdığında Donatıpro™ çevrimiçi lisans dosyanızı kontrol eder ve donanım kilidinize yükler. Bu lisansları 7 gün boyunca kullanabilirsiniz. Donatıpro™ her çevrimiçi olduğunuzda bu işlemi tekrarlayacağı için hem lisanslarınız güncel kalır hem de 7 günlük çevrimdışı hakkınız yenilenir. Lisanslarınızın görünümü.

Tek lisansı kaç bilgisayarda kullanabilirim?

Donanım kilidini kullanmak istediğiniz bilgisayara taktığınız sürece kullanım sınırlaması yoktur. Bununla birlikte lisansınızı başkasına kullandırtamazsınız.

Lisansımı benim için çizim yapan 3. şahıslara kullandırtabilir miyim?

Hayır! Lisansınız faturada ünvanı ve adresi belirtilmiş firmanız için geçerlidir. 3. Şahısların bu lisansı kullanarak gelir elde etmesi etik olmadığı gibi yazılım koruması haklarının da ihlalidir.

Kilidim çalındı! Ne yapmalıyım?

Donatıpro™ donanım kilitleri benzersiz bir ID numarası ile üretilir. Kayblolan kilidinizin ID'sini kapatır size yeni donanım kilidi göndeririz. Böylece çalınan ya da kaybolan kilidin kötü amaçlarla kullanılmasının önüne geçilir.

Birden fazla lisans için sunucu modeli lisanslamanız var mı?

Hayır! Donatıpro™'nun AutoCAD® benzeri lisans havuzu gibi bir sistemi yoktur. Ancak çevrimiçi lisans dosyalarınızı dahili bir paylaşımda tutmak üzere tasarlanmış lisans dosyası sunucumuz vardır. Bu uygulama ile ofisteki tüm kullanıcılar lisans dosyalarını internet yerine dahili sunucudan okur.

Sizin de sorunuz var mı?

Merak ettiğiniz tüm konular hakkında soru sormak için kontak formunu kullanabilirsiniz.

 

Neden DonatıPro™ Kullanmalıyım?

DonatıPro™, betonarme donatı detay projelerinin çizimi ve metrajında sizlere yardımcı olmak üzere hazırlanmış, hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir AutoCAD® uygulamasıdır. Profesyonel AutoCAD uygulamaları alanında uzman Taliasoft Yazılım tarafından geliştirilen DonatıPro™ işinize değer katar, doğru, hızlı ve kaliteli projeler üretmenizi sağlar. Neden DonatıPro™

Bizimle Kontak Kurun

  • TALIASOFT YAZILIM
  • Orhan Toker, Y. Mimar (İTÜ)
  • T: ---
  • M: orhantoker @gmail.com
  • İletişim Formu

Sosyal Ağlarda Taliasoft

Bizi takip edin.

rss google twitter Mail listesi